Andrej Kiska

bývalý prezident SR

Kauzy

KTAG
neprávoplatné odsúdenie

O čo išlo

Bývalý prezident sa mal dopustiť daňového podvodu. Kiska je jedným z konateľov spoločnosti KTAG, ktorá prenajíma a prevádzkuje nehnuteľnosti. V rokoch 2013 a 2014 si medzi výdavky firmy zarátal aj výdavky na prezidentskú kampaň. Firma si tak skrátila daň o 27 000 eur a vznikol jej nárok na vratku DPH vo výške 147 000. (Vratku nakoniec nedostal.) Daňový úrad náklady neuznal a KTAG vyrúbil doplatenie dane. Firma dane štátu doplatila. Kauza mala byť využívaná ako prostriedok na vydieranie vtedajšieho prezidenta. Robert Fico údajne žiadal prezidenta, aby ho vymenoval za predsedu Ústavného súdu a na oplátku mu mal ponúkať, že daňové problémy KTAG skončia. Kiska dostal bol v októbri uznaný Okresným súdom v Poprade vinným, proti rozsudku sa odvolal.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
zločin daňového podvodu
neprávoplatný rozsudok

Priebeh trestného konania

3.12.2019

Vznesenie obvinenia

12.4.2022

Podanie obžaloby

11.10.2023

Neprávoplatný rozsudok

Okresný súd v Poprade odsúdil Kisku na trojročnú podmienku a pokutu 15-tisíc eur. Proti rozsudku sa odvolal Kiska aj prokurátor.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.