Michal Suchoba

podnikateľ

Kauzy

Mýtnik
obžaloba
Očistec
obvinenie

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Suchoba mal dohadovať štátne zákazky na informačné systémy na finančnej správe, pričom tej ich dodávala jeho firma Allexis cez utajené zmluvy. Nákupy boli údajne nielen zmanipulované ale aj značne predražené. Predbežnú škodu štátu vyčíslili na 42 miliónov eur. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
obžaloba
porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku
obžaloba
legalizácia príjmu z trestnej činnosti
obžaloba

Priebeh trestného konania

29.01. 2021

Vznesenie obvinenia

15.02. 2022

Obžaloba

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Michal Suchoba mal v roku 2017 osloviť vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Medusa Group. Makó mal prostredníctvom svojich kontaktov na NAKA za úplatok 70-tisíc eur od Suchobu zabezpečiť, aby vyšetrovanie tejto kauzy prerušili, alebo úplne zastavili. Makó si z tejto sumy podľa uznesenia o vznesení obvinenia nechal 50-tisíc eur, ako vyrovnanie dlhu, ktorý mal mať u neho šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško. Zvyšných 20-tisíc eur malo ísť šéfovi protikorupčnej jednotky NAKA Róbertovi Krajmerovi. Ten údajne dal 10-tisíc eur zo spomínanej sumy policajtom, ktorí na tejto kauze pracovali.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podplácanie
obvinenie

Priebeh trestného konania

15.03. 2021

Vznesenie obvinenia

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.