Pavol Rusko

bývalý politik, minister hospodárstva (ANO) a bývalý riaditeľ televízie Markíza

Kauzy

Zmenky
právoplatné odsúdenie
Objednávka vraždy Silvie Volzovej
Neprávoplatné oslobodenie
Maják nádeje
obvinenie

O čo išlo

Kočner a Rusko sú vinní, že sfalšovali štyri zmenky spolu v hodnote 68 976 963, 44 eura. Tieto zmenky Kočner v roku 2016 predložil na Okresný súd Bratislava V a tvrdil, že mu ich Rusko ako riaditeľ Markízy podpísal v rámci vyrovnania sporu s Gamatexom v roku 2000. Tvrdil to napriek tomu, že tento spor bol urovnaný v roku 2000 oficiálne tak, že obaja predstavitelia Gamatexu – Kočner aj Štefan Agh, ktorý je vylúčený z celej veci na samostatné konanie – dostali každý 40 miliónov korún (1,3 milióna eur).
Kočnerovi sa však na okresnom súde podarilo v apríli 2018 uspieť a súd jeho pohľadávku uznal bez toho, že by posúdil pravosť zmenky a podpisu Pavla Ruska na nej. Ako sa ukázalo neskôr, sudkyňa Zuzana Maruniaková mala údajne rozhodnúť v prospech Kočnera pod nátlakom Moniky Jankovskej – momentálne je stíhaná pre zneužitie právomoci a prijímanie úplatku. Ak by civilný súd zmenky uznal za pravé, musela by Kočnera vyplatiť televízia Markíza, nie Rusko, ktorý už žiadne peniaze nemal.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov
právoplatný rozsudok
zločin marenia spravodlivosti
právoplatný rozsudok

Priebeh trestného konania

20.06.2018

Vznesenie obvinenia

16.12.2020 - do právoplatného rozsudku

Väzba

15.04.2019

Obžaloba

27.02.2020

Neprávoplatný rozsudok

19 rokov

12.01.2021

Právoplatný rozsudok

19 rokov

O čo išlo

Rusko je obžalovaný z toho, že ako riaditeľ Markízy si v roku 1997 objednal likvidáciu Sylvie Volzovej, s ktorou mal vážne spory. Vraždu si podľa obvinenia objednal u vtedajšieho šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
zločin vraždy v štádiu pokusu
Neprávoplatné oslobodenie

Priebeh trestného konania

23.10.2017

Vznesenie obvinenia

23.10.2017 - 21.11.2017

Väzba

2.11.2019

Obžaloba

14.9.2023

Neprávoplatný rozsudok

Mestský súd Bratislava I. oslobodil Ruska v prípade prípravy vraždy bývalej obchodnej partnerky Sylvie Volzovej. Prokurátor sa proti rozsudku odvolal.

O čo išlo

Na možnú spreneveru peňazí upozornila mestská bratislavská časť Staré Mesto. Tá sa totiž na vzniku azylového domu Maják nádeje podieľala s Ruskovou Nadáciou Markíza. Pavol Rusko bol okrem iného aj producentom muzikálu Rómeo a Júlia. Po premiére v Prahe v septembri 2015 mala šou pokračovať aj na Slovensku. Namiesto toho organizátori predstavenia zrušili. Neskôr sa ale ukázalo, že producentskej firme, ktorá za muzikálom stála, sa vyplácali desaťtisíce eur z účtu Majáka nádeje. Riaditeľom bol od mája 2015 práve Rusko. Peniaze pritom útulku neposielali len darcovia, ale dotoval ho aj štát a Bratislavský samosprávny kraj.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
zločin subvenčného podvodu
obvinenie

Priebeh trestného konania

21.05.2018

Vznesenie obvinenia

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.