Pavol Rusko
bývalý politik, minister hospodárstva (ANO) a bývalý riaditeľ televízie Markíza
bývalý politik, minister hospodárstva (ANO) a bývalý riaditeľ televízie Markíza
Kočner a Rusko sú vinní, že sfalšovali štyri zmenky spolu v hodnote 68 976 963, 44 eura. Tieto zmenky Kočner v roku 2016 predložil na Okresný súd Bratislava V a tvrdil, že mu ich Rusko ako riaditeľ Markízy podpísal v rámci vyrovnania sporu s Gamatexom v roku 2000. Tvrdil to napriek tomu, že tento spor bol urovnaný v roku 2000 oficiálne tak, že obaja predstavitelia Gamatexu – Kočner aj Štefan Agh, ktorý je vylúčený z celej veci na samostatné konanie – dostali každý 40 miliónov korún (1,3 milióna eur).
Kočnerovi sa však na okresnom súde podarilo v apríli 2018 uspieť a súd jeho pohľadávku uznal bez toho, že by posúdil pravosť zmenky a podpisu Pavla Ruska na nej. Ako sa ukázalo neskôr, sudkyňa Zuzana Maruniaková mala údajne rozhodnúť v prospech Kočnera pod nátlakom Moniky Jankovskej – momentálne je stíhaná pre zneužitie právomoci a prijímanie úplatku. Ak by civilný súd zmenky uznal za pravé, musela by Kočnera vyplatiť televízia Markíza, nie Rusko, ktorý už žiadne peniaze nemal.
19 rokov
19 rokov
Rusko je obžalovaný z toho, že ako riaditeľ Markízy si v roku 1997 objednal likvidáciu Sylvie Volzovej, s ktorou mal vážne spory. Vraždu si podľa obvinenia objednal u vtedajšieho šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka.
Na možnú spreneveru peňazí upozornila mestská bratislavská časť Staré Mesto. Tá sa totiž na vzniku azylového domu Maják nádeje podieľala s Ruskovou Nadáciou Markíza. Pavol Rusko bol okrem iného aj producentom muzikálu Rómeo a Júlia. Po premiére v Prahe v septembri 2015 mala šou pokračovať aj na Slovensku. Namiesto toho organizátori predstavenia zrušili. Neskôr sa ale ukázalo, že producentskej firme, ktorá za muzikálom stála, sa vyplácali desaťtisíce eur z účtu Majáka nádeje. Riaditeľom bol od mája 2015 práve Rusko. Peniaze pritom útulku neposielali len darcovia, ale dotoval ho aj štát a Bratislavský samosprávny kraj.