Štefan Harabin

bývalý sudca, bývalý minister spravodlivosti

Kauzy

Schvaľovanie vojny
obžaloba

O čo išlo

Deň po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajine mal bývalý sudca Štefan Harabin zverejniť na Facebooku status, v ktorom schvaľoval ruskú inváziu a kroky Vladimíra Putina. Status krátko po zverejnení zo stránky exsudcu zmizol, sa okrem iného písalo napríklad:

„Je povinnosťou Rusov pacifikovať nacistov, ktorí genocídne od roku 2014 zavraždili 15-tisíc civilistov. Nie je možné tolerovať používanie sily svetovým ZLOM. Silu musí niekedy rázne použiť aj svetové DOBRO. FICO, vždy k AMERIČANOM servilný, kolosálne klame, keď tvrdí, že PUTIN porušil medzinárodné právo…“

Na základe facebookového statusu vyšetrovateľ obvinil Harabina zo schvaľovania trestného činu a hanobenia národa. Harabin sa pokúsil obvineniu brániť pomocou sťažnosti na špeciálnej prokuratúre alebo pomocou paragrafu 363, v oboch prípadoch však boli jeho podania zamietnuté.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia
obžaloba
prečin schvaľovania trestného činu
obžaloba

Priebeh trestného konania

17.5.2022

Vznesenie obvinenia

1.6.2023

Obžaloba

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.