Nahrávka gorila

Kauza Gorila vznikla na základe odposluchov SIS z rokov 2005 a 2006. Tie zachytávajú stretnutia Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta s rôznymi politikmi v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Zistiť viac

O kauze

Kauza Gorila vznikla na základe odposluchov SIS z rokov 2005 a 2006. Tie zachytávajú stretnutia Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta s rôznymi politikmi v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Ich prepisy boli zverejnené pred voľbami v roku 2011. V byte sa mali dohadovať alebo priamo preberať úplatky. Konkrétne spis zachytáva rozhovory politikov a Haščáka o províziách za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Obsahuje však aj informácie o financovaní SDKÚ, Smeru, KDH a SMK a o peniazoch pre exministra hospodárstva za ANO Jirka Malchárka. SIS mala s nahrávkou obchodovať. Nahrávky boli neskôr nájdené u Kočnera v trezore, v rámci domovej prehliadky. Neskôr v roku 2019 dostali redakcie médií link na stiahnutie nahrávky. Tá má takmer 40 hodín. Z nahrávok nájdených u Mariána Kočnera v Threeme vyplýva, že nahrávku mal u seba v kancelárii Dobroslav Trnka uloženú ešte ako generálny prokurátor. Ten namiesto toho, aby ju posunul polícii ju pre Kočnera skrýval a neskôr s ňou vydieral Haščáka. Mal ju púšťať aj Robertovi Ficovi a Jaroslavovi Čižnárovi, ktorý do úradu nastúpil po ňom.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.