Valentín

Kauza Valentín sa týka údajných zmanipulovaných verejných obstarávaní pre Košický samosprávny kraj v dvoch prípadoch z rokov 2020 a 2021.

Zistiť viac

O kauze

Kauza Valentín sa týka údajných zmanipulovaných verejných obstarávaní pre Košický samosprávny kraj v dvoch prípadoch z rokov 2020 a 2021, na ktoré upozornil Úrad pre verejné obstarávanie. Prvým malo byť obstarávanie na bezkontaktné teplomery, ktoré Košický kraj nakúpil za dvojnásobnú cenu oproti ostatným krajom. Dodávateľom teplomerov pre KSK bola firma United Corp, ktorej majiteľ Richard Reday má podľa medializovaných informácií blízky vzťah s košickým županom Rastislavom Trnkom. ÚVO v rozhodnutí z októbra 2022 tvrdí, že v prípade nákupu teplomerov mala len jedna z troch oslovených firiem – Redayov United Corp – reálny záujem predložiť ponuku a rovnaké tri firmy boli oslovené aj v druhom kole obstarávania. Reday aj Trnka sú v súčasnosti v obvinení. Druhým zmanipulovaným tendrom má byť nákup štyroch tatroviek od firmy Tempus – Trans, ktoré Košický kraj zakúpil za cenu o 100-tisíc eur za kus vyššiu, ako Prešovský kraj. Okrem Trnku a Redaya bola vo februári 2023 zadržaná poslankyňa KSK Zuzana Slivenská, riaditeľ Správy ciest Košického Kraja Anton Trišč a konateľ firmy Tempus – Trans Martin Sojka.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.