Branislav Zurian

bývalý šéf NAKA

Kauzy

Vynášanie informácií zo spisov
zrušené obvinenie

O čo išlo

Bol obvinený na základe výpovede spolupracujúceho Borisa Beňu, ktorý tvrdil, že mu bývalý šéf NAKA prezradil, koho polícia odpočúva. Po zrušení obvinenia Generálnou prokuratúrou v roku 2021 bol Branislav Zurian znovu obvinený vo februári 2023. Obvinenie sa má opäť týkať vynášania informácií zo spisov.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
zneužitie právomoci verejného činiteľa
zrušené obvinenie
prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti
zrušené obvinenie

Priebeh trestného konania

21.05.2021

Vznesenie obvinenia

11.06.2021

Zrušenie obvinenia

Uznesenie o vznesení  obvinenia zrušila prokurátorka Generálnej prokuratúry SR na základe sťažnosti Branislava Zuriana voči uzneseniu o vznesení obvinenia dňa 11.06.2021 podľa  § 194 ods. 1 Trestného poriadku. Generálna prokuratúra konštatovala, že uznesenie bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné.

Dátum opravy: 04. januára 2023 o 17-tej hodine.
Na tomto mieste sme pôvodne nesprávne uviedli, že Generálna prokuratúra zrušila obvinenie na základe § 363. Oprava bola vykonaná po upozornení od B. Zuriana.

3.2.2023

Vznesenie obvinenia

B. Zurian bol opätovne obvinený Policajnou inšpekciou. V súčasnosti nie je známe, či sa obvinenie týka rovnakých skutkov ako v minulosti.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.