Dobroslav Trnka
bývalý generálny prokurátor
bývalý generálny prokurátor
Trnka mal od Kočnera podľa polície prevziať zvukovú nahrávku, ktorá dokumentuje najväčšiu korupčnú kauzu v histórii, tzv. Gorilu. Z rozhovorov medzi podnikateľmi a politikmi na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania vážnych trestných činov, najmä korupčného charakteru. Gorilu mal Trnka ukrývať na viacerých miestach, namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Podľa obžalobyju mal u seba 7 rokov a následne ju vrátil Marianovi Kočnerovi. Trnka mal Gorilu k dispozícii vo viacerých vysokopostavených funkciách. Najskôr ako generálny prokurátor, potom ako námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek a aj ako prokurátor na organizačno- kontrolnom oddelení. Podľa nahrávky rohvoru medzi Kočnerom a Trnkom, chcel Trnka s Gorilou aj obchodovať.
Dobroslav Trnka zomrel 25.10.2023, konanie bolo zastavené.
Sudca rozhodol, že nahrávka je nezákonný dôkaz, skutok prekvalifikoval len na prečin a ten bol podľa neho premlčaný. Trnku tak oslobodil.
Vec bola vrátená OS na nové konanie
Vtedajší generálny prokurátor D. Trnka v máji 2012 súhlasil s prevodom bytového domu Glance House v Bernolákove na londýnsku schránkovú firmu CDI spájanú s Mariánom Kočnerom. Trnka potvrdil súhlas s prevodom domu napriek tomu, že nehnuteľnosť bola zaistená prokurátorom v trestnom konaní v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a bolo zakázané s ňou nakladať.
Dobroslav Trnka zomrel 25.10.2023, konanie bolo zastavené.
Trnka bol obvinený po tom, ako bola zverejnená Kočnerova nahrávka. Tá zachytávala rozhovor Počiatka s Trnkom. Rozprávali sa na nej o kauze Lemikon a o tom, že Trnka mal z pozície Generálneho prokurátora spraviť Počiatkovi PR ohľadom tejto kauzy. V kauze išlo o to, že po ôsmich rokoch súdnych sporov Senát Najvyššieho súdu v auguste 2008 rozhodol, že štátna akciová spoločnosť Tipos nelegálne využívala know-how firmy Športka. A že má ako odškodnenie zaplatiť spoločnosti Lemikon Limited, ktorá spor za Športku prevzala, takmer dve miliardy slovenských korún. Počiatek schránke prvú časť tejto splátky – 13 miliónov eur vyplatil. Ďalšie platby neprešli pre verejný tlak. Slovensku dal nakoniec za pravdu Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.