Marek Para

advokát

Kauzy

Kaifáš
obvinenie

O čo išlo

Para mal pomáhať zločineckej skupine Norberta Bödöra. Konkrétne sa mal podieľať na diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka. Ten dozoroval prípad, ktorý sa týkal prevodov akcií firmy B.A. Haus medzi Bašternákom, Kaliňákom a Počiatkom. Dozoroval tiež kauzu firmy Tempest a jej dodávok na ministerstve vnútra, v ktorej tiež figuroval R.Kaliňák. Bödör s Gašparom údajne požiadali špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorý bol Špirkov nadriadený, aby ho od spisu odstavil. Na diskreditáciu Špirka mal poslúžiť prípad daňového podvodníka Vargu. Špirka disciplinárne stíhali za to, že v zápisnici o výsluchu Vargu boli niektoré časti nepodpísané. „K vytvoreniu takéhoto podkladu a situácie s podpisovaním, respektíve nepodpisovaním, určitých častí výpovedí Vargu, pomáhal Para,“ vypovedal Makó. Podľa polície sa Kováčik Makóovi zdôveril, že Para bol do obhajoby tohto obvineného dosadený účelovo.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podpora zločineckej skupiny
obvinenie

Priebeh trestného konania

20.04.2022

Vznesenie obvinenia

02.05.2022 - 20.06.2022

Väzba

01.12. 2022

Odmietnutie obžaloby

Špecializovaný trestný súd odmietol obžalobu. Dôvodom sú závažné procesné chyby v obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.