Peter Kažimír

bývalý minister financií (Smer-SD), guvernér NBS

Kauzy

Mýtnik 2
neprávoplatné odsúdenie

O čo išlo

František Imrecze vo svojej výpovedi tvrdí, že Peter Kažimír mu mal sprostredkovať úplatok 48-tisíc eur, aby urýchlil daňové kontroly vo firmách, na ktorých majiteľov má Kažimír prepojenie.

V apríli 2023 vydal  špecializovaný súd trestný rozkaz na peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Trestný rozkaz je vydaný v prípade, keď sú podľa sudcu dostatočné dôkazy na uznanie viny a nie je potrebné hlavné pojednávanie, ktoré v prípade ešte neprebehlo. Rozhodnutie nie je právoplatné, odpor proti nemu môže podať ako Kažimír, tak aj špeciálna prokuratúra. Podľa hovorkyne ŠP bol odpor z ich strany už podaný.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podplácanie
neprávoplatný rozsudok

Priebeh trestného konania

8.10. 2021

Vznesenie obvinenia

7.6. 2022

Zrušenie obvinenia

GP Maroš Žilinka a jeho námestník Kandera oznámili, že na základe § 363 rušia obvinenie Petrovi Kažimírovi

24.11. 2022

Opätovné vznesenie obvinenia

NAKA Petrovi Kažimírovi opätovne vzniesla obvinenie.

13.4. 2023

Trestný rozkaz

Sudca špecializovaného súdu vydal trestný rozkaz, ktorým uznal Kažimíra vinným. Rozsudok nie je právoplatný, odpor podala špeciálna prokuratúra, očakáva sa, že tak urobí aj Kažimír. V prípade bude nasledovať hlavné pojednávanie.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.