Rastislav Trnka

predseda Košického samosprávneho kraja

Kauzy

Valentín
obvinenie
Právne služby KSK
obvinenie

O čo išlo

Rastislav Trnka sa mal z pozície župana podieľať na zmanipulovaných tendroch na nákup teplomerov a štyroch sypačov. Trnka odmietal vysvetliť svoj vzťah s podnikateľom Richardom Redayom, ktorého firma vyhrala súťaž na teplomery a vopred neupozornil na potenciálny konflikt záujmov, tvrdí ÚVO. Trnka odôvodňoval, že dvojnásobná cena teplomerov oproti nákupom v iných krajoch bola primeraná z dôvodu kvalitnejšieho softvéru. Tieto tvrdenia však neboli ničím podložené a poprel ich aj samotný výrobca teplomerov Miroslav Garaj. Ďalší podozrivým tendrom KSK bol nákup štyroch sypačov za 1,3 milióna eur, ktorý sa mal predražiť spolu o 400-tisíc eur. V súčasnosti je Trnka obvinený iba v súvislosti s nákupom sypačov.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
pokračovací zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaného formou spolupáchateľstva
obvinenie

Priebeh trestného konania

18.2.2023

Obvinenie

O čo išlo

Rastislav Trnka bol spolu s ďalšími dvoma osobami obvinený pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní kvôli podozreniam o predraženej zákazke na právne služby pre Košický samosprávny kraj.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
machinácie pri verejnom obstarávaní
obvinenie

Priebeh trestného konania

7.3.2024

Vznesenie obvinenia

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.