Gatex

Kočner mal vytunelovať firmu Gatex a spôsobiť jej škodu viac ako 500 tisíc eur tesne predtým ako ju získala jeho bývalá účtovníčka, ktorej ju predal. Eseročka Gatex vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov a od jej vzniku mal na ňu vplyv M. Kočner.

Zistiť viac

O kauze

Kočner mal vytunelovať firmu Gatex a spôsobiť jej škodu viac ako 500 tisíc eur tesne predtým ako ju získala jeho bývalá účtovníčka, ktorej ju predal. Eseročka Gatex vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov a od jej vzniku mal na ňu vplyv M. Kočner.

V roku 2006, keď už bol on sám jej konateľom a majiteľom, dokonca presunul sídlo firmy na bratislavskú adresu na Kolibe, kde si on sám v súčasnosti uvádza trvalý pobyt. Firma tam sídli doteraz, aj keď ju koncom roka 2006 M. Kočner predal svojej bývalej účtovníčke Simone Mojžišovej. No tesne pred predajom ešte stihol urobiť pár významných bankových prevodov.

Podľa policajných dokumentov, ktorými vlani krajská polícia v Bratislave obvinila podnikateľa, si Gatex pár dní pred predajom vzal veľký bankový úver. Išlo o 25 miliónov vtedy ešte slovenských korún, pričom účelom úveru bola kúpa a rekonštrukcia nehnuteľnosti. Cieľom bola kúpa nehnuteľností v lukratívnej lokalite Kučišdorfská dolina pri Pezinku. Deň po pripísaní peňazí z úveru na firemný účet previedol M. Kočner podľa policajného uznesenia 16 miliónov korún na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka s vysvetlením, „že mu práve uhradil kúpnu cenu za nehnuteľnosti“.

Písal sa 8. november 2006. A. Gyurík však Kočnerovi oznámil, že nemá ešte vypracovanú kúpnu zmluvu, a preto ju nemôže v daný ani nasledujúce dni podpísať. M. Kočner mu uviedol, „nech teda už vyplatené finančné prostriedky… vráti späť a znova sa to celé zrealizuje až po podpise kúpnej zmluvy“. Peniaze A. Gyurík poslal späť v dvoch častiach na účet uvedený M. Kočnerom. Išlo však už o Kočnerov osobný bankový účet. Nasledujúci deň si M. Kočner ešte vybral z firemného účtu ďalších 4,5 milióna korún. Suma zodpovedá takmer 150 tisícom eur.

Deň nato 10. novembra už za firmu Gatex konala nová majiteľka. Tá sa o prevodoch svojho predchodcu dozvedela až neskôr, keď po pár dňoch už reálne uzatvorila spomínanú kúpnu zmluvu na nehnuteľnosti, no peniaze nedostal ani predávajúci a peniaze už neboli ani na firemnom účte.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.