Ján Gajan

advokát

Kauzy

Dobytkár
obvinenie
Terra a Zemepán
obvinenie
Feudál a Latifundista
obžaloba

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Gajan mal údajne priamo Kvietikovi odovzdať peniaze od istého žiadateľa o eurofondový projekt. Polícia Gajana obvinila aj z podvodu, ktorý okrajovo súvisí s kauzou Dobytkár. Prehovoril o ňom totiž spolupracujúci obvinený v miliónovej úplatkárskej magakauze Marek Kodada, v minulosti šéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva s vplyvom v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).
Gajan a ďalší obvinený Marián Jakubík sa mali tváriť, že Kodadovi za peniaze vybavia beztrestnosť na polícii. V skutočnosti ale Jakubík nebol žiadny policajt, dvojica ani nič vybaviť nemohla. Napriek tomu podľa vyšetrovateľa zinkasovali od Kodadu 80-tisíc eur, ktoré si mali rozdeliť na polovicu.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
korupcia
obvinenie
podvod formou spolupáchateľstva
obvinenie

Priebeh trestného konania

20.5.2020

Vznesenie obvinenia

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Ide o kauzu úplatkov za vybavovanie reštitúcií na Slovenskom pozemkovom fonde. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali údajne obvinení požadovať úplatok 40 percent z výmery. Pozemky mali následne previesť na blízke osoby a majetkovo alebo personálne prepojené spoločnosti.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
prijímanie úplatku
obvinenie
legalizácia príjmov z trestnej činnosti
obvinenie

Priebeh trestného konania

20.10.2020

Vznesenie obvinenia

20.10.2020 – 3.5.2021

Väzba

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Polícia tvrdí, že Martin Kvietik založil zločineckú štruktúrovanú skupinu spolu s advokátom Janom Gajanom. Podľa polície ovládli kľúčové pozície v SPF a následne bohatli z úplatkov alebo z majetkových práv k nehnuteľnostiam, ktoré mali prechádzať na vopred určené personálne spoločnosti alebo majetkovo prepojené na Kvietika a Gajana. Najskôr údajne vytvorili schému na vyhľadávanie žiadateľov reštitučného konania. Taktiež vytvorili údajne systém na vyhľadávanie žiadateľov o prenájmy pozemkov v správe SPF.

Keď skupina dokázala systematicky identifikovať konkrétnych žiadateľov o reštitúcie alebo o prenájom pôdy, začali podľa obvinenia vykonávať činnosti, ktorými konkrétnemu žiadateľovi začali narastať problémy. Nič netušiacemu žiadateľovi sa zrazu nedarilo dosiahnuť reštitúciu alebo prenájom pôdy. Takto manipulované konanie cez spriaznených úradníkov SPF malo prinútiť žiadateľa k tomu, aby chcel poskytnúť úplatok, ktorý by jeho problémy vyriešil.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie a zosnovanie organizovanej skupiny
obvinenie

Priebeh trestného konania

19.5.2021

Vznesenie obvinenia

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.