Agentúra

Kauza agentúra sa týka údajnej zločineckej skupiny. Tá mala pôsobiť v rokoch 2016 – 2020 na území Nitrianskeho a Trnavského kraja.

Zistiť viac

O kauze

Kauza agentúra sa týka údajnej zločineckej skupiny. Tá mala pôsobiť v rokoch 2016 – 2020 na území Nitrianskeho a Trnavského kraja. Na vrchole celej skupiny mal byť údajne Róbert Bulla – exšéf nitrianskeho Inšpektorátu práce. Zločinecká skupina bola podľa policajtov zameraná najmä na “získavanie finančných prostriedkov z rôznej trestnej činnosti.“ A to takým spôsobom, že členovia skupiny mali brať úplatky od podnikateľov za poskytovanie takzvanej “ochrany” pri nelegálnej výrobe cigariet, nelegálnom obchodovaní s pohonnými hmotami, nedovolenom zamestnávaní cudzincov aj ďalších aktivitách. Ochrana spočívala v tom, že úrady, ktoré by mali nelegálne podnikanie riešiť, jednoducho nekonali.

Nižšie v štruktúre mali byť Martin Zmeko a Karol Cebo – bývalí funkcionári Kriminálneho úradu Finančnej správy. Tí mali vytipovávať firmy a následne nariadiť operatívne rozpracovanie a následnú fyzickú kontrolu a zaistenie účtovných dokladov konkrétnych vytipovaných spoločností, ktoré následne vypalovali. Pod Zmekom a Cebom mal pôsobiť Marek Máhr, v tom čase zaradený na Úrade zvláštnych policajných činností.

Ďalším obvineným je podnikateľ Juraj Varga, vystupujúci pod prezývkou Hoffer a Miroslav Janeba, ktorí sa osobne kontaktovali s osobami ochotnými poskytnúť úplatky za ich ochranu. Začať sa to malo, keď sa Varga údajne stretol s Vladimírom Bistákom z NAKA. Ten ho mal informovať, že sa chystá akcia na zadržanie Miroslava Janebu a ďalších. Varga mal Janebovi poslať fotku mien, ktoré mali byť zadržané. Janeba mal za odmenu Bistákovi poslať dvetisíc eur.

Ďalší skutok, ktorí opisujú príslušníci NAKA sa týka obvineného Petra Repiského. Jeho firme zaistil KÚFS účtovné doklady. Janeba mal potom na Vargov podnet pýtať od Repského 35-tisíc eur s tým, že ak zaplatí, bude mať pokoj a môže ďalej podnikať. Vyšetrovatelia tvrdia, že Repiský zaplatil. Peniaze mali skončiť u spomínaného Zmeka z KÚFS a účtovníctvo sa mu ešte v ten deň vrátilo.

V inom prípade šlo o krytie nelegálnej výroby cigariet. Tomáša Rajeckého mal o túto službu v roku 2019 poprosiť podnikateľ z Galanty Miroslav Janeba, ktorý ju vybvoval pre nelegálnych výrobcov cigariet „Vasiľa“ a „Jegora“. Rajecký mal následne zabezpečovať komunikáciu medzi tabakovými podnikavcami a vtedajším šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom. Rajecký spolu s konkurzným právnikom Zoroslavom Kollárom mu potom mali poskytovať státisícové úplatky za krytie tohto podnikania.

V kauze je obvinený aj Bernard Slobodník. Janeba chcel vraj zistiť, či nie je na NAKA rozpracovaná jedna galantská firma. Podľa polície o to požiadal najvyššie postaveného člena zločineckej skupiny Bullu. Ten údajne oslovil riaditeľa národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. „Za získané informácie Janeba vyplatil sumu 5 tisíc eur obvinenému Bullovi, ten sa po nejakom čase stretol s obvineným Bernardom Slobodníkom,“ píšu vyšetrovatelia s tým, že Bulla sa so Slobodníkom stretli v obchodnom centre Mlyny v Nitre, kde Bulla odovzdal riaditeľovi NAKA sumu 2 tisíc eur, pričom 3 tisíc si ponechal.

V ďalších prípadoch mali obdobne členovia skupiny vypalovať Františka Dóru mladšieho, ktorému zhabali účtovníctvo jeho personálnej agentúry. Nakoniec malo prísť aj na samotného člena skupiny Janebu. Ten si podľa vyšetrovateľov vyžiadal ochranu u policajtov, keď začal podnikať s personálnymi agentúrami. Skupina si podľa obvinenia od neho vypýtala 60-tisíc eur.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.