Zoroslav Kollár

vplyvný podnikateľ, konkurzný právnik

Kauzy

Agentúra
právoplatné odsúdenie
Víchrica
obvinenie
Kauza Pčolinský
právoplatné odsúdenie

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Podľa vyšetrovateľa mal Zoroslav Kollár spolu s podnikateľom Tomášom Rajeckým údajne podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet. Úplatky podľa výpovede jedného zo svedkov mali kryť nelegálne výrobne cigariet. Tomáš Rajecký mal zabezpečovať komunikáciu medzi výrobcami týchto nelegálnych cigariet a vtedajším šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom. Podnikateľ z Galanty Miroslav Janeba mal prísť v roku 2019 za Rajeckým s prosbou o pomoc pre nejakého „Vasiľa“ a „Jegora“ ( výrobcovia neleg. cigariet). Údajne žiadali od neho aby im u daniarov vybavil ,,bezpečnú“ výrobu. Potrebovali vraj takéto krytie, aby mohli v pokoji podnikať s nelegálnymi cigaretami a aby mali informácie z prvej ruky o akciách Finančnej správy. Súčasťou tejto siete by mal byť aj Zoroslav Kollár. Ten však takéto obvinenie odmieta. Vinu popiera aj Tomáš Rajecký.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
nepriama korupcia
právoplatný rozsudok

Priebeh trestného konania

22.3.2021

Vznesené obvinenie

20.5.2021 - 10.2.2022

Väzba

18.1.2022

Podanie obžaloby

2.2.2022

Súd odmietol obžalobu prokurátora z dôvodu zistenia závažnej procesnej chyby zakladajúcej porušenie práva na obhajobu

27.05.2022

Súhrnná dohoda o vine a treste

Súd schválil dohodu o vine a treste. Kollár sa priznal k skutkom v kauze Agentúra aj v kauze Pčolinský.

Dostal peňažný trest 70-tisíc eur.

O čo išlo

Zoroslav Kollár bol po razii Víchrica obvinený zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Obvinený bol spolu spodpredsedníčkou Najvyššieho súdu Jarmilou Urbancovou, sudcom Najvyššieho súdu Jozefom Kolcúnom, expredsedom Okresného súdu Bratislava III Davidom Lindtnerom a s Monikou Jankovskou. V jednom prípade sa Kollár spomína spolu s bývalým sudcom bratislavského krajského súdu Richardom Molnárom. Ide o spor, kde ako žalobca vystupovala spoločnosť Slovakia Ring a na druhej strane stál Doprastav. Molnár mal požiadať Vladimíra Sklenku, aby rozhodol v prospech Slovakia ringu a žalobe vyhovel, a to čo najrýchlejšie. Sklenka aj pojednávať začal ale mal mať problém rozhodnúť podľa Molnárových požiadaviek. Ten preto údajne navrhol, aby sa stretli v trojici aj s Kollárom. Stretnutie sa malo odohrať v bratislavskej reštaurácii. Tam sa údajne dohodli na ďalšom postupe v prospech Slovakia ringu

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Zasahovanie do nezávislosti súdu
obvinenie

Priebeh trestného konania

27.10.2020

Vznesenie obvinenia

31.10. 2020 – 20.5.2021

Väzba

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Zoroslav Kollár mal dať úplatok prostredníctvom Ľudovíta Makóa bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi, ktorý o tom ako svedok aj vypovedá. Pčoliský a Beňa takto podľa výpovedí prijali každý 20-tisíc eur. Úplatok im mal dať preto aby ho SIS neodpočúvala a nesledovala. Generálna prokurátura v auguste 2021 obvinenie zrušila. O zrušení obvinení rozhodol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera podľa paragrafu 363. Uviedol, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie a to pre závažné procesné pochybenia a pre absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali. 8. februára 2022 vyšetrovateľ znova Zoroslava Kollára aj Pčolinskéjo obvinil z korupcie. Zoroslav Kollár sa priznal k skutku iba v časti, kde mal peniaze odovzdať Makóovi. To, či z úplatku profitoval aj riaditeľ SIS nepotvrdil.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Podplácanie
právoplatný rozsudok

Priebeh trestného konania

11.3.2021

Vznesené obvinenie

31.08.2021

Zrušenie obvinenia

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie na základe §363

08.02.2022

Opätovné vznesenie obvinenia

27.05.2022

Súhrnná dohoda o vine a treste

Súd schválil dohodu o vine a treste. Kollár sa priznal k skutkom v kauze Agentúra aj v kauze Pčolinský.

Dostal peňažný trest 70-tisíc eur.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.