Zoroslav Kollár
vplyvný podnikateľ, konkurzný právnik
vplyvný podnikateľ, konkurzný právnik
Podľa vyšetrovateľa mal Zoroslav Kollár spolu s podnikateľom Tomášom Rajeckým údajne podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet. Úplatky podľa výpovede jedného zo svedkov mali kryť nelegálne výrobne cigariet. Tomáš Rajecký mal zabezpečovať komunikáciu medzi výrobcami týchto nelegálnych cigariet a vtedajším šéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom. Podnikateľ z Galanty Miroslav Janeba mal prísť v roku 2019 za Rajeckým s prosbou o pomoc pre nejakého „Vasiľa“ a „Jegora“ ( výrobcovia neleg. cigariet). Údajne žiadali od neho aby im u daniarov vybavil ,,bezpečnú“ výrobu. Potrebovali vraj takéto krytie, aby mohli v pokoji podnikať s nelegálnymi cigaretami a aby mali informácie z prvej ruky o akciách Finančnej správy. Súčasťou tejto siete by mal byť aj Zoroslav Kollár. Ten však takéto obvinenie odmieta. Vinu popiera aj Tomáš Rajecký.
Súd schválil dohodu o vine a treste. Kollár sa priznal k skutkom v kauze Agentúra aj v kauze Pčolinský.
Dostal peňažný trest 70-tisíc eur.
Zoroslav Kollár bol po razii Víchrica obvinený zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Obvinený bol spolu spodpredsedníčkou Najvyššieho súdu Jarmilou Urbancovou, sudcom Najvyššieho súdu Jozefom Kolcúnom, expredsedom Okresného súdu Bratislava III Davidom Lindtnerom a s Monikou Jankovskou. V jednom prípade sa Kollár spomína spolu s bývalým sudcom bratislavského krajského súdu Richardom Molnárom. Ide o spor, kde ako žalobca vystupovala spoločnosť Slovakia Ring a na druhej strane stál Doprastav. Molnár mal požiadať Vladimíra Sklenku, aby rozhodol v prospech Slovakia ringu a žalobe vyhovel, a to čo najrýchlejšie. Sklenka aj pojednávať začal ale mal mať problém rozhodnúť podľa Molnárových požiadaviek. Ten preto údajne navrhol, aby sa stretli v trojici aj s Kollárom. Stretnutie sa malo odohrať v bratislavskej reštaurácii. Tam sa údajne dohodli na ďalšom postupe v prospech Slovakia ringu.
Zoroslav Kollár mal dať úplatok prostredníctvom Ľudovíta Makóa bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi, ktorý o tom ako svedok aj vypovedá. Pčoliský a Beňa takto podľa výpovedí prijali každý 20-tisíc eur. Úplatok im mal dať preto aby ho SIS neodpočúvala a nesledovala. Generálna prokurátura v auguste 2021 obvinenie zrušila. O zrušení obvinení rozhodol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera podľa paragrafu 363. Uviedol, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie a to pre závažné procesné pochybenia a pre absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali. 8. februára 2022 vyšetrovateľ znova Zoroslava Kollára aj Pčolinskéjo obvinil z korupcie. Zoroslav Kollár sa priznal k skutku iba v časti, kde mal peniaze odovzdať Makóovi. To, či z úplatku profitoval aj riaditeľ SIS nepotvrdil.
Generálna prokuratúra zrušila obvinenie na základe §363
Opätovné vznesenie obvinenia
Súd schválil dohodu o vine a treste. Kollár sa priznal k skutkom v kauze Agentúra aj v kauze Pčolinský.
Dostal peňažný trest 70-tisíc eur.