Vladimír Pčolinský

bývalý riaditeľ SIS

Kauzy

Kauza Pčolinský
obžaloba
Rozuzlenie
obvinenie

O čo išlo

Pčolinského zadržali pre úplatok 40-tisíc eur od advokáta Zoroslava Kollára. Kollár údajne zaplatil za to, aby ho tajní neodpočúvali. Sprostredkovateľom mal byť Makó a peniaze si mali rozdeliť Beňa s Pčolinským. Na pokyn Pčolinského mala napokon SIS odpočúvanie Kollára zastaviť a ďalej ho neriešiť.

Kollár sa k odovzdaniu úplatku Makóovi priznal. Beňa s Makóom sa priznávajú ku skutku tak, ako je popísaný v obžalobe. Celého prípadu sa týka aj vojna v polícii, kedy polícia na pokyn Krajskej prokuratúry v Bratislave zadržala Beňu a Makóa a obvinila ich z kryvej výpovede. Obvinenie však skritizoval Okresný aj Krajský súd ako nedôvodné. A následne ho zrušila Krajská prokuratúra v Košiciach.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Prijímanie úplatku
obžaloba

Priebeh trestného konania

11.3.2021

Vznesenie obvinenia

14.03.2021 – 31.8.2021

Väzba

31.8.2021

Genertálna prokuratúra zrušila obvinenie na základe § 363 trestného poriadku

8.2.2022

Opätovné vznesenie obvinenia

17.05.2022

Obžaloba

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na súd skôr, než stihol generálny prokurátor opätovne rozhodnúť o sťažnosti voči vznesenému obvineniu. Pčolinský sa tka postaví pred súd.

28.09. 2022

Súd vrátil obžalobu prokurátorovi

Sudca Rastislav Stieranka odmietol obžalobu pre procesné chyby.

O čo išlo

Vladimír Pčolinský je spolu s ostatnými obvinenými podozrivý z údajného marenia vyšetrovania korupcie a ďalších trestných činov ako súčasť zločineckej skupiny pod vedením Petra Košča. Denník SME prišiel 24. augusta 2023 s informáciou, že Pčolinský je krstným otcom detí Košča a fungovanie SIS mali údajne ovplyvňovať od roku 2016. Pčolinský bol ako riaditeľ SIS nominantom Sme rodina.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
obvinenie
zneužívanie právomocí verejného činiteľa
obvinenie
marenie spravodlivosti
obvinenie

Priebeh trestného konania

17.8.2023

Vznesenie obvinenia

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.