Ľudovít Makó
bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy
bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy
Böhm a Makó hovoria o tom, že boli prostredníci, cez ktorých obvinení podnikatelia z JOPI trade uplácali desiatkami tisíc eur. Končiť mali až na najvyšších miestach u obvineného Bernarda Slobodníka, aby v prípade vyšetrovania súvisiaceho s firmou JOPI Trade neboli zadržané podozrivé osoby a realizované domové prehliadky.
Ide o úplatok 40-tisíc eur od advokáta Zoroslava Kollára pre Vladimíra Pčolisnkého. Kollár údajne zaplatil za to, aby ho tajní neodpočúvali. Sprostredkovateľom mal byť Makó a peniaze si mali rozdeliť Beňa s Pčolinským. Na pokyn Pčolinského mala napokon SIS odpočúvanie Kollára zastaviť a ďalej ho neriešiť.
Kollár sa k odovzdaniu úplatku Makóovi priznal. Beňa s Makóom sa priznávajú ku skutku tak, ako je popísaný v obžalobe. Celého prípadu sa týka aj vojna v polícii, kedy polícia na pokyn Krajskej prokuratúry v Bratislave zadržala Beňu a Makóa a obvinila ich z kryvej výpovede. Obvinenie však skritizoval Okresný aj Krajský súd ako nedôvodné. A následne ho zrušila Krajská prokuratúra v Košiciach.
Makó mal konať v prospech skupiny takáčovcov. Okrem vynášania informácií mal napríklad sprostredkovať úplatok pre Dušana Kováčika, aby sa Kudlička dostal z basy.
Členovia zločineckej skupiny mali podľa polície vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.