Dušan Kováčik

bývalý špeciálny prokurátor

Kauzy

Božie mlyny
právoplatné odsúdenie
Goliáš
obžaloba

O čo išlo

Kováčik mal mariť viacero vyšetrovaní a naposledy tak mal urobiť v auguste 2020. Kováčik figuruje vo viacerých skutkoch. Jeden z nich sa týka priamo bosa skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Keď ho súd v roku 2017 prepustil na kauciu z väzby, podľa uznesenia vyšetrovateľa mal Kováčik zariadiť, aby prokurátorka nepodala sťažnosť a teda aby o tom nerozhodoval ešte najvyšší súd. Kudlička sa mal za to odmeniť stotisícovým úplatkom. Polovicu si podľa rozhodnutia súdu nechal vtedajší šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý to údajne celé sprostredkoval, zvyšok mal ísť Kováčikovi. Kováčika obviňujú aj z toho, že mal dokonca mariť vyšetrovanie prípravy vraždy policajta Národnej kriminálnej agentúry, ktorý skupinu takáčovcov dlhodobo rozkrýval. Gang sa mal dozvedieť, že ich v tejto súvislosti vyšetrujú a od špeciálneho prokurátora chceli informácie zo spisu. Ten im v auguste tohto roka údajne vyhovel. Kováčik mal takto prakticky prezradiť Takáčovcom meno informátora z ich radov, ktorý s políciou spolupracuje a tým ho mohol ohroziť. Odovzdať mal aj ďalšie utajované dokumenty vrátane výsluchu vyšetrovateľa, ktorého vraždu plánovali.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Korupcia
právoplatný rozsudok
Ohrozovanie utajovanej skutočnosti
právoplatný rozsudok
Podporovanie zločineckej skupiny
Právoplatné oslobodenie
Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Právoplatné oslobodenie

Priebeh trestného konania

22.10.2020

Vznesenie obvinenia

25.10.2020

Väzba

20.04.2021

Podanie obžaloby

20.9.2021

Neprávoplatný rozsudok

14 rokov a prepadnutie majetku

24.5.2022

Právoplatný rozsudok

8 rokov a peňažný trest 100-tisíc eur

O čo išlo

Peter Košč mal dať podľa vyšetrovateľa peniaze vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi za to, že došlo k odňatiu dvoch spisov vtedajšiemu dozorujúcemu prokurátorovi Petrovi Kyselovi. Oba prípady sa už pred takmer šiestimi rokmi vyšetrovali na Národnej kriminálnej agentúre a po zásahoch zhora boli presunuté a stopnuté.

„Jeden sa týkal Jozefa Reháka a druhý Petra Košča. Aj spis Petra Košča bol odňatý vyšetrovateľovi a daný na inú súčasť, kde došlo tiež k zastaveniu trestného stíhania. Ten úplatok mal byť za to, že sa ,upratali‘ dva spisy,“ vysvetlil ešte v lete šéf tímu Očistec Ľubomír Daňko, ktorý tento prípad vyšetroval.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Zločin prijímania úplatku
obžaloba

Priebeh trestného konania

23.3.2021

Vznesenie obvinenia

Vo výkone tretsu odňatia slobody v inej kauze

Väzba

14.9.2021

Podanie obžaloby

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.