Monika Jankovská

bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti (nom. Smeru), bývalá sudkyňa

Kauzy

Fatima
obžaloba
Víchrica
obvinenie
Búrka
obvinenie

O čo išlo

Kauza Fatima začala v roku 2000. Mafián Peter Čongrády a Peter Vida údajne násilným spôsobom vzali bar Fatima podnikateľovi Ondrejovi Janíčkovi z Trenčína. Malo sa to uskutočniť s posvätením polície aj sudcov, a to práve aj Moniky Jankovskej, ktorá bola v tom čase sudkyňou v Trenčíne. Svedkovia tvrdia, že mala za toto násilné prebratie prevziať úplatok vo výške 3 milióny korún (cca. 99-tisíc eur). Vypovedal o tom svedok Michal Vida. Ten neskôr svoju výpoveď zmenil a vrátil sa k pôvodnej verzii, že k mafiánskemu prevzatiu neprišlo. Avšak nakoniec sa k verzii s násilným prevzatím vrátil a tvrdil, že ho mali ovplyvňovať Peter Vasko ( svat Moniky Jankovske) a policajt NAKA Milan Žáčik. Vasko aj Žáčik boli v tejto veci vzatí do väzby. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 18. augusta 2021 obžalobu na Okresný súd Trenčín na obvinených M. J., R. K. a P. V., a to pre dva skutky, zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti,“ povedal v auguste hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. V kauze obvinili aj Petra Vaska a Roberta Krajmera.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Vydieranie
obžaloba
Marenie spravodlivosti
obžaloba

Priebeh trestného konania

9.9.2020

Vznesenie obvinenia

4.3.2021- 26.5.2021

Väzba

Prepustená prokurátorom Ondrejom Repom, nosí monitorovací náramok.

18.08.2021

Podanie obžaloby

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Moniku Jankovskú po akcii Víchrica obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Ide o prípad Eco-Invest. Sudkyňu Miriam Repákovú mala požiadať, aby vytýčila termín súdneho pojednávania na jún 2018 a následne aby žalobu zamietla. 

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Zasahovanie do nezávislosti súdu
obvinenie

Priebeh trestného konania

27.10.2020

Vznesenie obvinenia

Súčasnosť

Aktuálne stíhaná na slobode

O čo išlo

spolupracujúci obvinený

Moniku Jankovskú po akcii Búrka obvinenili zo zločinu prijímania úplatku a z podplácania v rôznych kauzách.
1. kauza je kauza ,, Zmenky”. Jankovská mala inštruovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ako má postupovať v spore medzi Mariánom Kočnerom a Pavlom Ruskom s TV Markíza, ako nariaďovať termíny pojednávania, aby pomohla Mariánovi Kočnerovi.
2.kauza: Jankovská čelí obvineniu z podplácania v prípade „Maják Nádeje“. Podľa polície mala sudkyni, ktorá vo veci rozhodovala, podarovať kyticu a parfum za to, že rozhodla v prospech Mariána Kočnera. Kočner jej navyše mal dať finančnú hotovosť 10 tisíc eur.
3.kauza: Marián Kočner mal sľúbiť sudcovi Vladimírovi Sklenkovi finančnú hotovosť vo výške 100 000 eur práve prostredníctvom Jankovskej. Sklenka mal podľa požiadavky Kočnera vyhovieť žalobe v spore Slovenského vodohospodárskeho podniku. Podľa polície na výsledku záležalo Monike Jankovskej. Sporné strany sa súdili o zaplatenia viac ako 14 miliónov eur.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Prijímanie a odovzdávanie úplatkov
obvinenie
Manipulovanie súdnych rozhodnutí
obvinenie
Zneužívanie právomoci verejného činiteľa
obvinenie

Priebeh trestného konania

11.3.2020

Vznesenie obvinenia

14.3. 2020 – 4.3. 2021

Väzba

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.