Daniari

V rámci policajnej akcie Daniari, ktorá sa konala na prelome júna a júla, bolo celkovo obvinených 14 osôb.

Zistiť viac

O kauze

V rámci policajnej akcie Daniari, ktorá sa konala na prelome júna a júla, bolo celkovo obvinených 14 osôb. Obvinenia sa týkajú založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, daňových podvodov, zneužívania právomoci verejného činiteľa či korupčnej trestnej činnosti. K rozsiahlej trestnej činnosti malo podľa prokurátora dochádzať v území, ktorý spadal pod DÚ Nitra.

Vyšetrovateľka už zanalyzovala jednotlivé daňové prípady, vyžiadala si výpisy zo zhruba 50 bankových účtov a realizovala 90 výsluchov svedkov. Do podvodov s uplatňovaním si nadmerného odpočtu DPH bolo zapletených 24 daňových subjektov, ale aj vedúci pracovníci Daňového úradu (DÚ) v Nitre či vysokí funkcionári finančnej správy (FS). Úplatky sa pre týchto pracovníkov pohybovali v tisícoch eur. Do daňových podvodov boli podľa jeho slov zainteresovaní konatelia dotknutých spoločností či ich oprávnení zástupcovia. Tí si uplatňovali nadmerný odpočet DPH a navodzovali dojem, že má dôjsť k jeho vyplateniu.

Ďalšiu skupinu tvorili vedúci pracovníci DÚ i daňoví kontrolóri. Tí mali dohliadať na to, aby došlo k bezproblémovému vyplateniu vratiek. Krytí boli vysokými funkcionármi FS. Zabezpečovali, aby nedošlo k odhaleniu podvodov. Dostávať za to mali úplaty v tisícoch eur.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.