Jozef Brhel

podnikateľ, oligarcha blízky Smeru

Kauzy

Mýtnik
obžaloba

O čo išlo

Brhel vstúpil do Suchobovej firmy Allexis. Suchoba mal na finančnej správe vybaviť pre túto firmu utajené zákazky na informačné systémy. Nákupy boli údajne zmanipulované a značne predražené. Predbežnú škodu štátu vyčíslili na 42 miliónov eur. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. Peniaze si podľa polície následne delili Brhel so Suchobom na polovicu.

Oligarcha bol vo februári 2023 obvinený spolu s Róbertom Kaliňákom za podplácanie vtedajšieho šéfa Finačnej správy Františka Imreczeho. Podľa obvinenia mal Brhel vyplácať Imreczemu 200-tisíc eur ročne, za čo od neho mal požadovať poskytovanie interných informácií z Finančnej správy. Na základe výpovedí Imreczeho malo dochádzať k vyplácaniu úplatkov v hotovosti osobne priamo v kancelárií Brhela v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny,
obžaloba
legalizácia príjmu z trestnej činnosti
obžaloba
prijímanie úplatku
obžaloba
porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku
obžaloba
podplácanie
obvinenie

Priebeh trestného konania

29.01.2021

Vznesenie obvinenia

05.02.2021 - 30.11.2021

Väzba

15.02.2022

Obžaloba

2.2.2023

Vznesenie obvinenia

Obvinenie súvisí s doplácaním platu bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.