Robert Kaliňák

minister obrany

Kauzy

Súmrak
zrušené obvinenie
Mýtnik - dorovnávanie platu
zrušené obvinenie

O čo išlo

Trestné stíhanie nadväzuje na kauzu Očistec. Fico a Kaliňák mali byť súčasťou zločineckej skupiny popísanej v tomto trestnom stíhaní. Obvinenie hovorí o tom, ako Fico s Kaliňákom a Bodorom obsadzovali vysoké pozície v štáte lojálnymi ľuďmi. Išlo napríklad o Tibora Gašpara (bývalý policajný prezident), Františka Imreczeho (riaditeľ Finančnej správy), Ľudovíta Makóa (riaditeľa KÚFS). Títo si ďalej vyberali lojálnych podriadených, ktorých údajne schvaľoval Bodor s Kaliňákom. Ľudia, ktorí prichádzali zo súkromnej sféry mali v štátnych úrodoch nižšie platy. Aby sa im chcelo pracovať pre Bodora, podľa výpovedí svedkov dostávali tzv. kompenáciu mzdy, ktorú im údajne vyplácali oligarchovia Jozef Brhel a Norbert Bodor. Títo podnikatelia mali zároveň profitovať zo štátnych zákaziek ako aj trestnej činnosti na úkor štátu. Robert Fico s Robertom Kaliňákom mali tieto štruktúry využívať na politický boj s oponentami. Podľa polície na to využívali aj nezákonné lustrácie či účelové trestné stíhania. V prípade Andreja Kisku a Igora Matoviča išlo o informácie o daňových záležitostiach ich firiem. Členovia tejto skupiny polícii ďalej opísali, že mali vydierať podnikateľov účelovými stíhaniami, v iných prípadoch zas údajne za úplatky stíhania zastavovali. Sami tvrdia, že fungovali s vedomím špičiek Smeru a v ich prospech.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
zrušené obvinenie
zneužitie právomoci verejného činiteľa
zrušené obvinenie
ohrozenie obchodného bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva
zrušené obvinenie

Priebeh trestného konania

20.04.2022

Vznesenie obvinenia

23.04.2022 - 13.05.2022

Väzba

29.11. 2022

Zrušenie obvinenia

Generálny prokurátor zrušil obvinenie v zmysle § 363 Trestného poriadku.

O čo išlo

Obvinenie Róberta Kaliňáka z februára 2023 sa týka „dorovnánia“ platu bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý vypovedal práve proti Kaliňákovi ako aj oligarchovi Jozefovi Brhelovi. Na základe výpovedí Imreczeho mal Kaliňák bývalého šéfa finančnej správy poslať za Brhelom s tým, aby mu ročne vyplácal peniaze navyše v hodnote 200-tisíc eur.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podplácanie
zrušené obvinenie

Priebeh trestného konania

2.2.2023

Vznesenie obvinenia

28.3.2023

Podanie obžaloby

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na R. Kaliňáka a J. Brhela v kauze „dorovnávania“ platu bývalému prezidentovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu.

14.6.2023

Odmietnutie obžaloby

Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie ŠTS o odmietnutí obžaloby na Kaliňáka a Brhela a vrátil obžalobu prokurátorovi v dôsledku procesných chýb.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.