Robert Fico

premiér, predseda SMER-SD

Kauzy

Súmrak
zrušené obvinenie
Podpora extrémizmu
zrušené obvinenie

O čo išlo

Trestné stíhanie nadväzuje na kauzu Očistec. Fico a Kaliňák mali byť súčasťou zločineckej skupiny popísanej v tomto trestnom stíhaní. Obvinenie hovorí o tom, ako Fico s Kaliňákom a Bodorom obsadzovali vysoké pozície v štáte lojálnymi ľuďmi. Išlo napríklad o Tibora Gašpara (bývalý policajný prezident), Františka Imreczeho (riaditeľ Finančnej správy), Ľudovíta Makóa (riaditeľa KÚFS). Títo si ďalej vyberali lojálnych podriadených, ktorých údajne schvaľoval Bodor s Kaliňákom. Ľudia, ktorí prichádzali zo súkromnej sféry mali v štátnych úrodoch nižšie platy. Aby sa im chcelo pracovať pre Bodora, podľa výpovedí svedkov dostávali tzv. kompenáciu mzdy, ktorú im údajne vyplácali oligarchovia Jozef Brhel a Norbert Bodor. Títo podnikatelia mali zároveň profitovať zo štátnych zákaziek ako aj trestnej činnosti na úkor štátu. Robert Fico s Robertom Kaliňákom mali tieto štruktúry využívať na politický boj s oponentami. Podľa polície na to využívali aj nezákonné lustrácie či účelové trestné stíhania. V prípade Andreja Kisku a Igora Matoviča išlo o informácie o daňových záležitostiach ich firiem. Členovia tejto skupiny polícii ďalej opísali, že mali vydierať podnikateľov účelovými stíhaniami, v iných prípadoch zas údajne za úplatky stíhania zastavovali. Sami tvrdia, že fungovali s vedomím špičiek Smeru a v ich prospech.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
zrušené obvinenie
zneužitie právomoci verejného činiteľa
zrušené obvinenie
ohrozenie obchodného bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva
zrušené obvinenie

Priebeh trestného konania

20.04.2022

Vznesenie obvinenia

04.05.2022

NRSR ho odmietla vydať na väzobné stíhanie

29.11. 2022

Zrušenie obvinenia

Generálny prokurátor zrušil obvinenie v zmysle § 363 Trestného poriadku.

O čo išlo

Fico bol obvinený za vyjadrenia na adresu Milana Mazureka, ktorý bol odsúdený za jeho vyjadrenia v rádiu. Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Tvrdil, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov. „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu,“ uviedol Fico vo videu.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podpora extrémizmu
obvinenie

Priebeh trestného konania

september 2019

Vznesenie obvinenia

december 2019

Zrušenie obvinenia

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zrušil uznesenie o obvinení expremiéra Roberta Fica

2020

Opätovné obvinenie

NAKA opätovne R. Fica obvinila.

9.4. 2021

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic Ficovi zrušil rozhodnutie. Rozhodnutie o obvinení Fica malo byť nezákonné alebo neopodstatnené.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.