Tibor Gašpar

bývalý prezident policajného zboru

Kauzy

Očistec
obžaloba
Fatima
obžaloba
Súmrak
zrušené obvinenie
Ezekiel 7
obvinenie

O čo išlo

Od roku 2012 mal podnikateľ Norbert Bödör spoločne s Tiborom Gašparom zosnovať a založiť zločineckú skupinu prevažne z členov policajného zboru. Bödörove záujmy mala skupina realizovať pri zakrývaní vyšetrovania daňových zločincov, vydierania, získavania úplatkov a policajní členova bandy na činnosť zoskupenia využívali riadenie policajného zboru a techniku. Pod sebou mal policajta Mariána Zetochu, z ktorého spravili postupne riaditeľa odboru podpory riadenia na NAKA. V hierarchii skupiny údajne zastupoval tretiu úroveň riadenia dnes už bývalý šéf NAKA Peter Hraško. Tomu sa zodpovedal Bernard Slobodník, z ktorého skupina svojim vplyvom zabezpečila funkciu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície PPZ SR. Podskupiny tvorili ďalší policajti ako Pavol Vorobjov či Milan Mihálik. Skupina podľa obvinenia sledovala aj odpočúvala podnikateľov a za zakrývanie daňových trestných činov od podnikateľov cez sprostredkovateľov mala údajne získavať vysoké úplatky. Podľa vyšetrovateľov Bödör a Gašpar zo svojej pozície riadiacej a rozhodovacej úrovne zabezpečili svojho človeka na Národnej protikorupčnej jednotke. Stal sa ním Robert Krajmer, ktorý sa zodpovedal priamo Gašparovi aj Bödörovi. Krajmer zastupoval druhú úroveň riadenia zločineckej skupiny. V uznesení o vznesení obvinenia je opísané, ako si policajní funkcionári delili úplatky pri zametaní daňovej trestnej činnosti súkromných firiem. v jednom prípade malo ísť o súkromnú firmu Interstore Group, ktorá sa chcela dostať z vyšetrovania trestnej činnosti. K tej malo dochádzať medzi podnikateľskou činnosťou so spoločnosťami O2 CZ, Swan s.r.o., DH Telekom a Interstore Group. Šéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó bol údajne oslovený ďalším obvineným Martinom F., ktorý chcel pomoc. Makó preto podľa obvinení išiel za Norbertom Bödörom a Tiborom Gašparom, ktorých informoval o požiadavke. Gašpar a Bödör mali podľa polície požiadavku prejednať s Bernardom Slobodníkom. Na stretnutí mala vzniknúť dohoda, že Bödör oznámil Makóovi, že problém je možné vyriešiť. A uviedol sumu 400 tisíc eur. Makó následne podnikateľa informoval, ako sa dá ich problém vyriešiť. Martin F. túto možnosť oznámil zástupcovi Interstore Group, ktorý súhlasil a peniaze odovzdal Martinovi F. Delenie úplatku robil Makó v reštaurácii v Bratislave. 90-tisíc sa malo újsť Gašparovi.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
obžaloba
Podplácanie
obžaloba
Prijímanie úplatku
obžaloba
Zneužitie právomoci verejného činiteľa
obžaloba

Priebeh trestného konania

5.11.2020

Vznesenie obvinenia

5.11.2020 - 4.11.2021

Väzba

20.12.2021

Obžaloba

O čo išlo

Mal ovplyvňovat svedka Michala Vidu v prípade Fatima, aby vypovedal v prospech Jankovskej. Obvinenie neskôr Gašparovi spojili s obvineniami v kauze Očistec

Trestné činy

Trestné činy
Stav
zneužívanie právomoci
obžaloba

Priebeh trestného konania

05.03.2021

Obvinenie

20.12.2021

Obžaloba

Zo skutku obžalovaný v rámci kauzy Očistec.

O čo išlo

Trestné stíhanie nadväzuje na kauzu Očistec. Fico a Kaliňák mali byť súčasťou zločineckej skupiny popísanej v tomto trestnom stíhaní. Obvinenie hovorí o tom, ako Fico s Kaliňákom a Bodorom obsadzovali vysoké pozície v štáte lojálnymi ľuďmi. Išlo napríklad o Tibora Gašpara (bývalý policajný prezident), Františka Imreczeho (riaditeľ Finančnej správy), Ľudovíta Makóa (riaditeľa KÚFS). Títo si ďalej vyberali lojálnych podriadených, ktorých údajne schvaľoval Bodor s Kaliňákom. Ľudia, ktorí prichádzali zo súkromnej sféry mali v štátnych úrodoch nižšie platy. Aby sa im chcelo pracovať pre Bodora, podľa výpovedí svedkov dostávali tzv. kompenáciu mzdy, ktorú im údajne vyplácali oligarchovia Jozef Brhel a Norbert Bodor. Títo podnikatelia mali zároveň profitovať zo štátnych zákaziek ako aj trestnej činnosti na úkor štátu. Robert Fico s Robertom Kaliňákom mali tieto štruktúry využívať na politický boj s oponentami. Podľa polície na to využívali aj nezákonné lustrácie či účelové trestné stíhania. V prípade Andreja Kisku a Igora Matoviča išlo o informácie o daňových záležitostiach ich firiem. Členovia tejto skupiny polícii ďalej opísali, že mali vydierať podnikateľov účelovými stíhaniami, v iných prípadoch zas údajne za úplatky stíhania zastavovali. Sami tvrdia, že fungovali s vedomím špičiek Smeru a v ich prospech.

Trestné činy

Trestné činy
Stav
založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
zrušené obvinenie

Priebeh trestného konania

Trestné činy

Trestné činy
Stav
podplácanie
obvinenie

Priebeh trestného konania

11.8.2023

Vznesenie obvinenia

NAKA opäť zadržala Gašpara kvôli podozreniam z korupcie. Gašpar a Bödör mali údajne za úplatky ovplyvňovať bývalého vyšetrovateľa NAKA Romana Stahla, ktorý bol tiež zadržaný.

Cieľom Nadácie Zastavme korupciu bolo zosumarizovať veľké množstvo káuz a pomôcť verejnosti zorientovať sa v nich na základe medializovaných a verejne dostupných informácií.

Newsletter

Získajte medzi prvými informácie o kauzách, ktoré hýbu slovenským spoločenským a politickým dianím.